Domů > Nezařazené > Naši Iniciativu podpořil i Václav Havel

Naši Iniciativu podpořil i Václav Havel

Otevřený dopis iniciativy Za Česko kulturní, která protestuje proti radikálním škrtům ministerstva kultury na podporu živého umění a upozorňuje na hrozbu brzkého kolapsu napříč celou českou živou kulturou, podpořil svým podpisem i bývalý prezident ČR Václav Havel. Iniciativa oslovila otevřeným dopisem účastníky mezinárodního Fóra pro kreativní Evropu, které pořádá v těchto dnech v Praze Ministerstvo kultury ČR, a ve středu 25. 3. zorganizovala manifestaci před Českým muzeem hudby, kde se Fórum slavnostně zahajovalo.

 

Mezi několika stovkami demonstrantů byla řada významných osobností české kultury. Manifestace upozorňovala hlavně na nekoncepční přístup ministerstva kultury při úsporných opatřeních letošního rozpočtu resortu. Argumentace ministerstva ekonomickou krizí se zástupcům Iniciativy jeví jako nepřesvědčivá: ministerstvo schvalovalo rozpočet s razantními škrty v oblasti živého umění už v roce 2008 a ve stejné době paradoxně navýšilo mandatorní výdaje na svůj vlastní provoz o 17 milionů Kč. ?Tímto přístupem ministerstvo likviduje nejprogresivnější část českého kreativního kapitálu, který vznikl v posledních dvaceti letech mimo zavedenou kulturní síť,? tvrdí zástupci Iniciativy.

 

Přestože celkový rozpočet ministerstva kultury počítal se snížením o 5,8 % oproti roku 2008, jsou celkové škrty v kapitole Kulturních aktivit na 73 % loňského roku, krácení jednotlivých grantových programů dosáhlo dokonce 65?50 % loňského roku. A tak zatímco celá kapitola Kulturních aktivit bylá krácena o 133 mil. Kč, v jiných kapitolách MKČR jsou ?úsporná opatření? řešena navýšením ? například na provoz příspěvkových organizací o 141 mil. Kč, podporu regionálních kulturních zařízení o 330 mil. Kč, na platy duchovních o 26 mil. Kč.

 

Jan Vávra Nezařazené

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy