Domů > Nezařazené > Nekulturní kulturní politika

Nekulturní kulturní politika

Reakce Jany Ryšlinkové na článek tajemníka a poradce ministra kultury Jana Růžičky (LN, 22. 3. 2009)

 

Nezodpovědní politici v této zemi v úterý sesadili vládu a zmařili tak zatím docela úspěšný pokus České republiky prosadit se na mezinárodním poli v roli předsedající země EU. V této těžké době ji nesesadili proto, že by byla neúspěšná, ale proto, že na to našli dost hlasů! Je mi dost nanic z těch, kdo toho využili i z těch, kdo se k tomu propůjčili. To je absence kultury politiků tohoto národa ve velkém.

 

O pár článků níž, kde to všechno začíná, to ale nevypadá o nic lépe. Takže doufat, že se to v budoucnu změní, je planá naděje. Ledaže se hodně našich mladých lidí pojede podívat ven, do Evropy, protože tady se to nenaučí….Viz třeba článek tajemníka a poradce ministra kultury pana Růžičky v LN z 20.3.t.r. Všichni jsme si vědomi toho, že stejně jako v ostatních zemích ve světě přijde státní rozpočet o nemalé zdroje. Většina ekonomů na světě se shodne na tom, že je nutné krizi čelit státními zásahy, to je vyšším zadlužením států - ani náš se tomu nevyhne. Mnohé soukromé podniky žádají své zaměstnance, aby jim pomohli podnik udržet snížením svých požadavků na platy. A lidé to dělají, ne zvesela, ale protože chápou.

 

Kdyby našim politikům zodpovědným za kulturu skutečně záleželo na kultuře, kdyby rozuměli její úloze ve společnosti, nekrátili by peníze na živou kulturu o 35%, ale našli by způsob, jak pochopeníhodné 6ti procentní krácení rozpočtu rezortu kultury rovnoměrněji rozložit. A lidé by chápali.

 

Bohužel, jak potvrdil svým článkem i pan Růžička, je politiky kultura chápána jenom jako zábava, jako příjemný způsob trávení volného času. Ale živá kultura je základem toho, co z lidí tvoří národ, naše kultura je jedním z nehodnotnějších přínosů pro Evropu. A je nezanedbatelnou součástí hospodářství všech rozvinutých zemí.

 

Ale i kdyby Ministerstvo kultury nepřekročilo svůj stín v chápání kultury (ach jo!), proč probůh považuje lidi, kteří v této oblasti pracují za (až na malé výjimky) velmi malou mzdu, někoho méněcenného? Likvidační krácení rozpočtu pro živou kulturu (nezapomeňme, že většina organizací, které žádají ministerstvo o granty, končí každý rok svůj rozpočet na nule, tedy nemají žádné finanční zásoby, kam by mohly sáhnout) zlikviduje nejenom mnoho kulturních počinů, ale - stejně jako v kterémkoli jiném podniku v úpadku - vytvoří mnoho ?lidí bez práce a lidí s nejasnou finanční budoucností?. A o ty se snad nemusíme postarat? No, jsou to jenom komedianti, že?

 

Nakonec pár čísel: Kulturní sféra zaměstnává v této zemi něco kolem 3% všech pracujících občanů, tj. řádově 150 tisíc lidí. I kdyby živá kultura tvořila jenom 10% z nich (správné číslo nevím, ale o moc nižší být nemůže), tak je to 15 tisíc lidí. To je víc, než by zaměstnávaly dva ČEZy dohromady. Co by stát dělal, kdy by se ČEZu nezaviněně snížily příjmy o 35%? Honem by utíkal na pomoc!


Ale ministr kultury ústy svého poradce říká: nejsou peníze.

 

Jana Ryšlinková, děkanka US Business School Praha, zastupitelka na pražském magistrátu, bývalá poslankyně.

Jan Vávra Nezařazené

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy