Domů > Nezařazené > Projev z demonstrace 25.3., Táňa Fischerová

Projev z demonstrace 25.3., Táňa Fischerová

Přinášíme další přepis projevu z demonstrace 25. 3., který pronesla Táňa Fischerová:

Je jasné, že je dnes pozornost všech upřena k pádu vlády a dnešní demonstrace se může zdát nedůležitá. Přesto by se svým způsobem by se dalo říct, že vlády přicházejí a odcházejí, ale bez kultury nemůže fungovat žádná společnost, ani politika. Kultura to v naší zemi měla těžké od počátku postkomunistické éry a zápas o její důstojnou existenci trvá vlastně celých dvacet let.

Je smutné, že naši odpovědní činitelé nikdy nepochopili, jakou funkci má kultura pro společnost. Právě ona je spolu se vzdělaností a duchovním životem rezervoárem, ze kterého čerpají všechny ostatní oblasti včetně ekonomické a politické. Je žalostné, že politici a odpovědní úředníci nechápou, že kultura přináší značné finanční částky do rozpočtu, že přináší víc než fotbalové zápasy, které navíc díky svým fanouškům za sebou zanechávají zdemolované stadiony a značné sumy vynaložené na zvládnutí bezpečnosti. Přesto se do těchto oblastí lijí obrovské částky, kdežto na kulturní aktivity se nenajde ubohých pár milionů, o jednom procentu na kulturu ani nemluvě. Kromě toho sport vytváří pouze konzumenty současnosti, kultura vytváří plnohodnotné občany současnosti i pro budoucnost. Připomínat téměř dvě miliardy, které se na rozdíl od kultury vždy najdou na dofinancování mistrovství světa v lyžování v Liberci nebo předražené stavby všeho druhu je spíše pro smích. Bohužel ne náš. Pro osvěžení paměti připomínám dobu, kdy jsem ve sněmovně vybojovala díky pohrůžce, že nepodpořím rozpočet, sto milionů navíc pro kulturu, které jako vždy rozpočet nepřál, abych potom zjistila, že mnohem větší částka se při ?porcování medvěda? rozdala na fotbalové trávníky třetí kategorie v každé malé vísce. I při dnešní krizi peníze jsou. Jenže jdou jinam. Zapomíná se také, že i kultura zaměstnává množství kvalitních lidí, kteří jsou nenahraditelní a přijdou o svou odbornost, a že likvidací některých oborů se nejen likviduje budoucnost, ale také přibývá lidí, kteří budou muset dostávat sociální dávky z rozpočtu.

Kultura je v situaci rodiny, které v rozpočtu každý měsíc schází třetina peněz na zaplacení složenek , zatímco sousedi mají na každoroční výlety do ciziny a dobré jídlo. V okamžiku krize sousedi nepojedou do ciziny, ale kultura je vystěhována bez náhrady na ulici. Kultura se u nás začíná stávat bezdomovcem. Stát bez kultury nemá budoucnost. Je beznadějné, že to musíme z ulice volat na odpovědné činitele. Není to jenom jejich země, ale nás všech. Snad nás zaslechnou bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci..

Táňa Fischerová, herečka a bývalá poslankyně PSP ČR

Jan Vávra Nezařazené

 1. Cedrik Haškovec
  17.02.2010 na 15:50 | #1

  Vážená paní Fišerová,
  Rád bych Vám dodatečně poděkoval za velmi milý rozhlasový pořad o indických a jiných, pohádkách, který jsem slyšel před několika lety. Ležel jsem tehdy s bolavými zády na neurologii a Váš pořad byl balzámem pro mou duši.
  Napadlo mě, že bych se Vám mohl trochu odvděčit tím, že bych Vám posílal mailem obrázky květin, jejichž fotografování je mým/naším (i mé ženy) koníčkem.
  Rovněž bychom Vás rádi se ženou pozvali na naše promítání obrázků květeny alpských průsmyků, které bude tento čtvrtek 18. února od 16 hod v posluchárně v 1. patře pavilonu C Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Nejlépe se sem dostanete z Karlova náměstí průchodem vedle kostela sv. Ignáce a je to pak nahoře v parčíku proskleným schodištěm
  v 1. patře.

  S pozdravem,
  Cedrik Haškovec

 1. Žádné zpětné odkazy