Domů > Nezařazené > Dopis účastníkům Fóra pro kreativní Evropu

Dopis účastníkům Fóra pro kreativní Evropu

Otevřený dopis účastníkům konference Fórum pro kreativní Evropu

V Praze 13. 3. 2009

Dámy a pánové, vážení účastníci konference Fórum pro kreativní Evropu!

Rádi bychom Vás upozornili na paradox, který v sobě skrývá konference, jíž se účastníte. Česká republika, země v současnosti předsedající Evropské unii, pořádá mezinárodní sympozium o kreativitě ? a přitom svou kulturní politikou kreativitu ve vlastní zemi de facto likviduje.

České vlády dosud nikdy nesplnily slib daný voličům, že budou do kultury investovat jedno procento ze státního rozpočtu, legislativa České republiky podporu kultury nijak nezvýhodňuje a čeští politici živou kulturu čím dál víc ignorují.

Ve dnech, kdy Vám píšeme tento dopis, je situace kreativní české kultury obzvlášť dramatická: pro letošní rok se české ministerstvo kultury totiž rozhodlo rozpočet na živou kulturu dokonce snížit, a to o 35 procent, u některých oblastí až pod 50 procent už tak skromné loňské sumy (místo 18,38 milionu EUR je nyní pro všechny kulturní aktivity v České republice k dispozici pouze 13,45 milionu EUR [podle aktuálního vyjádření MKČR k 12. 3. 2009]). Pro mnohé dlouhodobé a úspěšné kulturní subjekty v zemi to znamená likvidaci nebo pouhé přežívání.

Pokles v celkovém rozpočtu ministerstva kultury je však pouhých 5,8 %, a proto větší krácení v oblasti živého umění nemá sebemenší logiku ani oprávnění. Ministerstvo kultury ČR tento svůj krok dosud veřejnosti uspokojivě nevysvětlilo a s představiteli živé kultury téměř nekomunikuje.

Taková je, dámy a pánové, situace v České republice v Evropském roce kreativity a inovace. Vyzýváme Vás proto, abyste tuto skutečnost měli nejen při průběhu konference na paměti.

S pozdravem

jménem iniciativy Za Česko kulturní

PhDr. Terezie Pokorná, šéfredaktorka kulturní revue RR

Mgr. Miroslav Balaštík, Ph.D., šéfredaktor literárního měsíčníku Host

Dopis dále podpořila řada významných představitelů české kulturní a akademické sféry: více se dočtete v sekci “Podpořili nás

admin Nezařazené

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy