Domů > Nezařazené > Ministerstvo kultury zadržuje prostředky již přiděleným grantům

Ministerstvo kultury zadržuje prostředky již přiděleným grantům

Ještě z rozhodnutí bývalého ministra kultury Václava Riedlbaucha vládne nyní v grantech na živé umění nejasná situace. Riedlbauch pozastavil veškeré čerpání prostředků na již schválené granty a mnohé projekty tak postavil do situace, kdy ohrozil jejich realizaci.

Zástupci uměleckých oborů soustředění v iniciativě Za Česko kulturní považují pozastavení prostředků na již probíhající projekty za skandální a argumentaci nástupem nového ministra za zavádějící. Nikdy v minulosti k takovému kroku při střídání vládní garnitury nedošlo. Zástupcům iniciativy vadí také způsob, jakým se příjemci grantů o pozastavení prostředků dozvěděli. Nebyli na ně upozorněni, ministerstvo vydalo pouze nenápadné, velice stručné prohlášení na svém webu:

http://www.mkcr.cz/cz/tiskovy-servis/pozastaveni-cerpani-financnich-prostredku-60809/

Navíc, dle vyjádření ministerstva, se toto opatření nedotklo příspěvkových organizací. ?Vzniká tu jakési dvourychlostní ministerstvo kultury, kdy příspěvkovým organizacím ministerstva nic nehrozí, ale malé neziskové subjekty se o peníze získané regulérně v grantovém řízení musejí neustále bát,? upozorňuje Jan Vávra ze Za Česko kulturní. ?Apelujeme na nového ministra kultury, aby tuto situaci dal co nejrychleji do pořádku,? dodává Vávra.

Iniciativa Za Česko kulturní dlouhodobě kritizuje netransparentní procesy na ministerstvu kultury. V březnu tohoto roku prezentovala ?Balíček otevřenosti?, který ale ministerstvo ve většine bodů smetlo ze stolu. Iniciativa se jej bude snažit prosadit u nového ministra kultury Jiřího Bessera.

Jan Vávra Nezařazené

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy