Domů > Nezařazené > Otevřený dopis ministryni kultury

Otevřený dopis ministryni kultury

Iniciativa Za Česko kulturní varuje před likvidačními škrty pro živé umění

Zástupci různých uměleckých oborů sdruženi v iniciativě Za Česko kulturní zasílají ministryni kultury Aleně Hanákové otevřený dopis. Upozorňují v něm na fakt, že i přesto, že má ministerstvo kultury v roce 2012 o miliardu vyšší rozpočet, dochází k historicky nejvýraznějším škrtům v grantech pro živé umění. V roce 2012 bude podpora živému umění dokonce nejnižší za posledních 10 let! ?Už stav loňského roku byl takřka na hranici přežití, pro mnoho organizací a akcí toto bude poslední rána,? míní zástupce iniciativy Jan Vávra.

Navíc nemůže zůstat bez povšimnutí, že ministerstvo v současném rozpočtu navyšuje své mandatorní výdaje na svůj vlastní provoz, na umělcích přitom šetří. ?V rozpočtu na rok 2012 jsou opět bohatě navýšeny výdaje spojené zejména se správou nemovitostí a majetku svěřeného do péče MKČR a není brán zřetel na podporu a rozvoj lidského kapitálu v české kultuře,? upozorňují zástupci iniciativy dále v dopise. Otázku, zda se současné ministryni podaří vypořádat se s ?dědictvím? Jiřího Bessera a jeho předchůdců nechává dopis otevřenou a zástupci iniciativy chtějí hledat východisko ze současné krizové situace přímo s ministryní.

Úplné znění dopisu zde:

Otevřený dopis ministryni kultury, 17.1.2012 (.pdf)

prehled-vydaju-mk-11-121

Jan Vávra Nezařazené

 1. 18.01.2012 na 12:57 | #1

  Ještě by se mi líbilo, kdyby tabulka rozpočtu zohlednila také procentuální podíl výdajů na kulturu z celkového státního rozpočtu. Přidejte ještě sloupec s údaji: celkové státní výdaje / versus výdaje na kulturu a bude ještě mnohem zřetelnější, že v rámci státního rozpočtu trvale neplníme ani naše mezinárodní závazky o tom, že celkové výdaje na kulturu nesmí klesnout pod 4 procenta, nebo kolik přesně že se to kdysi dávno naši politici slavnostně zavázali doržovat. Ani utopických deset procent z celkových státních výdajů pro kulturu by nebylo od věci, pokud chceme naši společnost pozdvihnout z úpadku do tuposti bezkulturnosti a konzumu, který naše vláda přímo diriguje. Navrhuji sloučit agendy ministerstva kultury a ministerstva školství! Kolik se tím ušetří peněz, když všelijaké poradkyně pro kdovíco (na duplikovaných postech v rámci obou ministerstev) berou např. 272 tisíc!! Kč měsíčně. To mě vyráží dech, vždyt i 72 tisíc měsíčně je více než vynikající plat pro profesionála a vysokoškoláka, takže těch 200 tisíc měsíčně z platu podobných postů by mělo být z rozpočtu ministerstva vynaloženo raději na podporu živé kultury, konkrétních projektů! takhle se nám ztrácejí ty miliony a kultura zachází na úbytě. Zbyde po nás jen smetiště odpadků a běžný občan konzument se o kultuře ani nedozví, žije bez ní a tak postupně duševně klesá na myšlenkovou úroven pravěku…

 2. 18.01.2012 na 09:28 | #2

  Dobrý den,

  s dovolením jsem překopíroval znění textu sem: http://blog.h-aluze.cz/. Bude-li to problém, můžu jej odstranit.

  S pozdravem

  Tomáš Čada

 1. 18.01.2012 na 09:27 | #1
 2. 24.02.2012 na 12:30 | #2
 3. 24.01.2013 na 15:57 | #3