Domů > Nezařazené > Reakce na dopis ministryně kultury

Reakce na dopis ministryně kultury

Paní ministryně Alena Hanáková odpověděla na náš otevřený dopis.

Její celou odpověď si můžete prostudovat zde:

Odpověd ministryně kultury na otevřený dopis Za Česko kulturní (.pdf)

Uveřejňujeme nyní naší reakci, která shrnuje naše obavy z dalšího vývoje:

V Praze, dne 24.2.2012

Vážená paní ministryně,

Bohužel musíme konstatovat, že Vaše odpověď na náš otevřený dopis není odpovědí na náš dopis. Je pouhým formálním vyjádřením náhledu na rozpočet, podsouváním čísel v jiné perspektivě, snahou o velice zkreslené vnímání současné situace. Tím hlavním jmenovatelem Vašeho dopisu je bohužel okázalá marginalizace akutních problémů, které hrozí celé oblasti živého umění.

Ministerstvo má nejvyšší rozpočet za posledních 10 let, to je jasný fakt. Tvrdíte ale, že většina navýšených prostředků směřuje do kofinancování vázaných prostředků z Evropské unie. Působí to tak, jakoby se ministerstva kultury ta více než miliarda navíc ani netýkala, ale opak je pravdou. Na toto vázané kofinancování jste museli najít v resortu prostředky. A našli jste je nekoncepčním škrtáním v oblasti, která je páteřní hybnou silou pro českou kulturu a dlouhodobě podvyživená. Dovolte nám příměr: je to jako by si někdo na splátku svého ferrari (které musí splatit, protože je vázaný smlouvou), chtěl půjčit od člověka, který je rád, že zaplatí jídlo a nájem. V těchto dnech byla zveřejněna Zpráva o státní podpoře umění 2011, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav (tedy Vaše odborná příspěvková organizace). Tato zpráva je v naprostém rozporu s Vaší odpovědí. Mimo jiné ukazuje na neplnění řady klíčových úkolů, zmatečnou administraci a nerovnoměrné financování příspěvkových organizací vůči programům na podporu neziskového sektoru.

Můžete nám prosím odpovědět, na které projekty konkrétně jdou prostředky z EU, když už zapříčinily škrty v oblasti, kde je to nejméně vhodné? Ministerstvo nevědělo, že tyto prostředky bude muset alokovat? Proč citlivě úměrně tomu nesestavilo rozpočet?

Oblast, která je trvale nesmyslně ohrožována, tedy oblast živého umění je v rámci Vašeho úřadu v gesci konkrétních lidí. Jaký mají tito pracovníci skutečný vliv a skutečnou odpovědnost v sestavování rozpočtu MKČR? Situace je opravdu velmi vážná, a proto nás zajímá, jaké důsledky tito lidé ponesou za dlouhodobou devastaci živého umění v České republice.

Závěrem našeho dopisu Vás chceme požádat o návrh konkrétního řešení vzniklé situace. Ve Vašem dopise jsme na to nedostali odpověď. Za Česko kulturní hovoří za široké spektrum kulturních neziskových organizací v České republice a všechny tuto komunikaci pečlivě sledují. Rádi bychom Vás upozornili, že přezíravý postoj ministerstva k těmto vážným problémům může vést k bouřlivým reakcím uvnitř kulturní obce.

Budeme vděčni za Vaši rychlou a kompetentní odpověď.

Iniciativa Za Česko kulturní

Celý dopis ke stažení zde (v pdf).

Jan Vávra Nezařazené

 1. 24.01.2013 na 15:46 | #1

  Dobrý den, jistou aktivitu ministerstva naše iniciativa přinesla, ale úplná spokojenost to nebyla:
  http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/hanakova-ziskala-souhlas-s-presunem-penez-pro-zivou-kulturu/789343

 2. kateřina vojtíšková
  19.10.2012 na 12:11 | #2

  Dobrý den, jaký byl další vývoj v této diskusi? Sešla se s vámi ministryně, odpověděla na odpověď? Nenašla jsem nic konkrétního.

  S pozdravem,
  KV

 1. Žádné zpětné odkazy