Domů > Nezařazené > Otevřený dopis členům grantových komisí Ministerstva kultury

Otevřený dopis členům grantových komisí Ministerstva kultury

Vážení členové grantových komisí, kteří spolurozhodujete o rozdělení dotací na živé umění (jelikož dosud neznáme složení komisí, oslovujeme Vás takto souhrnně)!

Podle všeho má i letos dojít ke krácení grantových příspěvků napříč všemi oblastmi kultury, a to v míře, která může vést k zániku mnoha kulturních neziskových organizací a projektů. Likvidace živého umění touto cestou pozvolně probíhá již řadu let a rozměr letošního krácení hrozí být definitivní ranou. Vnímáme jako nemravné a neodůvodnitelné, že se tak děje v letech, kdy celkový rozpočet Ministerstva kultury ČR reálně neklesá. Je to tedy důsledek špatného manažerského vedení ministerstva, nedeklarovaných priorit tohoto úřadu nebo dokonce úmyslu potlačit kulturní život a myšlení v naší zemi?

Nechceme tu otevírat otázku, kdo má dostat víc a kdo méně. Klíčová je principiální hra, kterou s kulturní obcí Ministerstvo kultury už léta hraje. Ačkoliv se jeho celkový rozpočet zvyšuje, podpora živému umění prostřednictvím transparentně rozdělovaných grantových programů neustále klesá. A samotný úřad MK může členy grantových komisí využít jako zástěnu, aby si sám mohl umýt ruce.

Vážení členové grantových komisí, přijměte proto tento dopis jako naši otevřenou podporu a apel: Doufáme, že je možné likvidačním krokům Ministerstva kultury zabránit, ale patrně jen tehdy, když se všechny grantové komise a stejně tak i kulturní veřejnost spojí a budou se proti nepochopitelnému počínání Ministerstva kultury bránit společně.

V minulých letech některé komise v obdobných situacích odstoupily, aby se neúčastnily bezdůvodně omezeného rozdělování grantových peněz. Ukázalo se, že to není dobré řešení, protože ministerstvo pak rezignuje i na odborná doporučení a dané prostředky rozdělí pomocí úředníků, což hrozí ještě většími škodami.

Naopak společné a důsledné jednání všech komisí s vedením Ministerstva kultury může přinést výsledky – přičemž bude podstatné trvat na tom, aby prostředky na živou kulturu v žádném případě neklesly pod úroveň loňských, už beztak okleštěných, právě naopak: po pozvolně likvidačních krocích MK z minulých let by bylo namístě, aby okamžitě začalo rány v živé kultuře zacelovat a prostředky na její podporu zvyšovat. Při Vašem rozhodování také nezapomeňte, že ministerstvo musí výsledky grantového řízení zveřejnit do konce února 2013 - takže je to vedení tohoto úřadu, komu moc času na řešení nastalé vyhrocené situace nezbývá.

Vnímáme Vás, zástupce odborné kulturní veřejnosti v grantových komisích, v tuto chvíli jako „záchrannou brzdu“ před likvidačními kroky Ministerstva kultury. V tomto směru prosím přijměte tento dopis.

V Praze dne 24. 1. 2013

Zástupci iniciativy Za Česko kulturní

Plné znění dopisu ke stažení zde.

Jan Vávra Nezařazené

 1. Alugoole
  31.01.2013 na 09:13 | #1

  Pan Honzik je Ftipný chlapik. ANO, všude se to hemží lumpisky, co pod pláštíkem konstruktivní kririky jen skrývají svou animickou nenávist vůči nebeskému Karlovi a Kalouskově Ťopce. Všichni přeci víme (dle Karlových vlastních slov) že za Lumpenreich immerwehre na ministériu kultůrním mohou zdivočelí starostové, co se potloukají světem a kultůře krajíc ukrajují :D

 2. Vít Kremlička
  30.01.2013 na 01:27 | #2

  @Jan
  těch několik desítek čtenářů, pane Jane, to jsou obvykle lidé, kteří se vyslovují ke kulturním otázkám, kteří je formulují a kteří vytvářejí kulturní gró.

 3. Jan
  29.01.2013 na 21:14 | #3

  Opravdu mě baví, jak i takovouto příležitost ihned využijí odpůrci TOP09 a KS k tomu, aby si plivli. Fajn - to určitě té kultuře pomůže. Jenomže problém ministerstva kultury opravdu nesouvisí s nějakou politickou stranou, ale s neschopností jisté konkrétní paní Hanákové, která by podle všeho nebyla jiná i kdyby tam byla za jakoukoli jinou stranu (ostatně lze si vzpomenout, jak si v podobné roli počínali jiní zástupci jiných stran - pročpak to nebylo o mnoho lepší, i když nebyli z TOPky?). Na druhou stranu mi ale přijde příznačné, jak je ten článek hrozně lkavý, ale zároveň se zuby nehty vyhýbá konkrétním jménům, která jsou údajně snižováním příspěvků poškozována. A pokud lze soudit z podepsaných, pak se ukazuje, že jde vesměs o časopisy a periodika s mizivým dopadem, jejichž čtenáři se často pohybují v počtu v nejlepším případě stovek, ale v některých případech spíš desítek osob. Jsou to média, od kterých je často vyloženou nehorázností, chtít vůbec po státu nějaké finance, protože kdyby si měly na sebe vydělat, tak nepřežijí kvartál. Dokumentovat na jejich ohrožení tvrzení, že je zde ohrožována kultura, je přinejmenším ukázkou toho, jak jejich provozovatelé to slovo chápou: jako dojnou krávu, která má živit někoho, kdo se rozhodl dělat něco, co si desítky (ne-li stovky) jiných lidí sami dotují jako svého koníčka…

 4. mihulka
  25.01.2013 na 15:28 | #4

  Nechápu stesky iniciativy Za Česko kulturní. Kandidát Karel,místopředseda vlády, je předsedou TOP 09, tedy strany, která ” kulturu obhospodařuje”. Mnoho se nemýlím, když napíši, že až na malé výjimky všichni VIP naší ” kultury ” vehementně ” podporují Karla, takže musí být více než spokojeni i se stavem naší kultury. Nebudou přece kousat do rukou svého ” chlebodárce!”

 5. Bukowski
  25.01.2013 na 14:42 | #5

  Kultůra je na ovno, kupujte hamburgery!

 6. 25.01.2013 na 13:34 | #6

  Milí zástupci iniciativy Za česko kulturní. Pokud vím, tak ministryně kultury byla nominována na svůj post za stranu TOP 09, jejímž předsedou je kandidát Schwarzenberg, který o všem určitě velmi dobře ví a jestli ne, tak snad ještě hůř. Vzpomeňte na to při volbách.

 1. 25.01.2013 na 14:40 | #1
 2. 08.02.2013 na 17:22 | #2