Domů > Nezařazené > Demonstrací znělo: živá kultura zbyla už jen v jogurtech

Demonstrací znělo: živá kultura zbyla už jen v jogurtech

Ministerstvo kultury přislíbilo další jednání a hledá cesty, jak krizi vyřešit

Zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 uspořádali včera, ve čtvrtek 14. února, demonstraci před ministerstvem kultury proti likvidačním a nesystémovým krokům úřadu vůči oblasti živé kultury. Akce se podle odhadu organizátorů zúčastnilo tři sta lidí a v mrazivém počasí vytrvali v ostré kritice ministerstva. Půl hodiny před samotnou demonstrací přišlo zástupcům kulturní obce pozvání od ministryně kultury Aleny Hanákové k jednání o vzniklé situaci.

demo1402a

Ministryně vzala na vědomí požadavky demonstrujících zástupců široké kulturní obce a stvrdila své výroky minulých dní, kdy oznámila, že uvnitř úřadu nalezla prostředky, které dorovnají už beztak velmi kritickou úroveň minulého roku.

Stále ale není jasné, jak úřad nalezené peníze rozdělí. Naším požadavkem je, aby se přidělily prostřednictvím transparentní grantové soutěže neziskovým kulturním subjektům. Prioritou je, aby peníze rozdělovali odborníci a nikoliv politici či úředníci.

Velká nevraživost demonstrantů směřovala vůči ekonomickému náměstku ministerstva kultury Martinu Sankotovi. Ten čelí obvinění, že vyhrocené situaci mohl předejít, kdyby lépe nastavil rozpočet ministerstva už na podzim.

Demonstraci a iniciativu podpořilo několik významných osobností napříč společenským spektrem včetně předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo herce Jiřího Ornesta. Vlastní hudební účastí akci podpořila i zpěvačka Lenka Dusilová. Účastníci zvolili za hlavní téma akce obyčejný jogurt. Je to podle nich odpověď na otázku, co tu zbude z živé kultury po tak drastických škrtech, které úřad původně ohlásil. K akci se také připojili podporovatelé v různých koutech republiky. Například lidé z iniciativy Brno kulturní vyjádřili podporu akci vlastním happeningem s jogurty v Brně.

Všem zúčastněným patří velký dík, podařilo se nám společně dostat téma živé kultury do veřejného prostoru. V tom vnímáme události posledních dní jako zásadní a nadějné do budoucna.

Fotogalerii z demonstrace naleznete zde:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.394949163934147.86994.387385044690559&type=3

Jan Vávra Nezařazené

  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy